CHLEB NA ZAKWASIE
Aby upiec dobry chleb potrzebujemy zakwas, najlepiej taki "przechodni", od przyjaciela, taki od serca. To już połowa sukcesu, aby nasz chleb pięknie wyrósł i smakował wyśmienicie.
Coraz częściej szukamy chleba, w którym nie ma drożdży. Pulchne, dmuchane, białe pieczywo nie smakuje już tak wyśmienicie , gdy dociera do nas co działo się z ciastem zanim wyrosła bułeczka ;)
Pamiętajcie, że pieczenia chleba to proces. Trzeba poświęcić na to trochę czasu. Najlepiej ciasto zarobić rano a chleb upiec wieczorem. Dobrze, gdy ciasto rośnie w spokoju i cieple - wtedy sukces gwarantowany!
Składniki:
- 1 kg mąki orkiszowej typ 550, 650
- 5-6 szklanek ciepłej, przegotowanej wody
- można dodać ziarna: słonecznika, dyni, siemienia lnianego lub czarnuszkę, tymianek ....
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 1 łyżka soli
- płatki amarantusa lub bułka tarta orkiszowa do posypania keksówki
- zakwas - koniecznie wyjęty 2-3 godziny wcześniej z lodówki, aby osiągnął temperaturę pokojową
Do dużej miski wsypujemy wszystkie suche składniki - mąkę, ziarna lub coś innego, sól i cukier. Mieszamy drewnianą łyżką, dodajemy zakwas. Wszystko zalewamy ciepłą, przegotowaną wodą i ponownie delikatnie mieszamy. Ciasto powinno być gęste.
Tak przygotowane ciasto przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy na 9-12 h w miejsce ciepłe i ciche. A gdy minie ten czas i ciasto pięknie wyrośnie, pamiętamy aby odłożyć porcję zakwasu na kolejny chleb.
Ciasto przekładamy do wysmarowanej tłuszczem i opruszonej płatkami amarantusa/bułką tartą keksówki - ta porcja wystarczy na dwie i wkładamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy temperaturę 180 ⁰C z termoobiegiem i pieczemy 1h /1h 20 minut.
A efekt najczęściej jest taki ....
P.S. Dziękuję Jackowi za profesjonalnie zrobione zdjęcie gotowego chlebka :)
Czy podany jest czas pieczenia z termoobiegiem czy bez?
OdpowiedzUsuńPieczemy w piekarniku z termoobiegiem. Powodzenia!
OdpowiedzUsuń